2021. augusztus 22.

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors

Családi sebek és a gyógyulás útjai

Fülszöveg:

Amikor elkezdjük kutatni elakadásaink, szorongásaink, elhibázott párkapcsolataink, ismétlődő kudarcaink okát, gyakran kiderül, hogy saját életünk történései nem adnak megfelelő magyarázatot. Ilyenkor érdemes a tágabb perspektívát is megvizsgálni, és szüleink, nagyszüleink vagy akár a még korábbi generációk életeseményeit is feltárni.

A legtöbb esetben döbbenten tapasztaljuk majd – amit a modern kutatások eredményei is igazolnak –, hogy felmenőink traumái, feldolgozatlan félelmei, kapcsolati törései még a halálukkal sem enyésznek el, hanem bennünk élnek tovább. Az egykori háborús üldöztetés a mi életünkben depresszió formájában jelentkezik, a kitelepítés traumája állandó bizalmatlanságban, az árván maradt dédmama kötődési vesztesége párkapcsolati kudarcokban, az öngyilkos nagypapa eltitkolt története pánikzavarban – hogy csak néhány lehetséges példát említsek.

Számomra ma már egyértelmű, hogy egyetlen ember sorsa sem érthető meg transzgenerációs szemlélet nélkül. Ha szeretnénk megszabadulni kínzó tüneteinktől, vagy megváltoztatni zavaró viselkedési és érzelmi mintáinkat, fel kell tárnunk családunk múltját.

Ez gyakran nem egyszerű feladat, mert sok titkot, kimondatlan feszültséget hurcolunk magunkkal, és adunk tovább generációról generációra. A tabutémák pedig megakadályozzák, hogy egészségesen és őszintén kapcsolódjunk egymáshoz és önmagunkhoz.

Ebben a könyvben szeretném végigvezetni az olvasót egy transzgenerációs önismereti úton, hogy saját életében tetten érhesse és helyrehozhassa a múltból megörökölt negatív érzelmi viszonyulásokat és viselkedési mintákat.

***

Mikor először találkoztam a kötettel, értetlenül néztem a fülszövegre és kicsit sem értettem, miért kellene bárkinek ez a könyv. Végül győzött a kíváncsiságom és megvettem. Kellemes csalódást okozott, és ha pontosabb akarok lenni, egy teljes lelki pofon ez a kötet a szó pozitív értelmében.

Könnyen értelmezhető szövegű, példákkal alátámasztva a pszichológiai fogalmak. Őszinte hangvételű, elgondolkodtató, és mélyen érinti az emberi létet, érzelmi világát és ok-okozati összefüggéseit. Rövid kötetnek tűnik, de annál tartalmasabb és az emberi fejlődés sorrendjében mutatja be, fejezetekre bontva a kialakuló problémák, lelki traumák sorait.

A kötet nem csak az egyénre koncentrál, hanem a családját, felmentőit is górcső alá helyezi, ezzel megmutatva, hogy sokszor nem is önhibánkból kerülünk olyan helyzetbe, ami kihatással van másokra. Önfejlesztő kérésekkel vezeti az olvasót a témakörök végén, ezzel ösztönözve a felmerült esetek tovább gondolására és elindítja ez olyan úton, ami által felvázolhatjuk a saját és családunk által kapott sebeink.

Összességében mindenkinek tudom ajánlani, aki szeretne kicsit a saját lelki világába mélyedni, ez által megismerni önmagát, és akár a felmenői hozzáállását az élethez. Persze, nem egyszerű feladat és nem biztos, hogy egy lélegzettel be fogja az olvasó fejezni a kötetet, ajánlott a fejezetek között a feltett kérdésekre fókuszálni és a válaszok megtalálásával szüneteket tartani az olvasásban.