2020. december 22.

Bauer Barbara: Porlik, mint a szikla

Nem volt kérdés, amint megláttam a könyvtárban, hogy vannak Bauer Barbara regények, amiket még épp nem vásároltam meg, egyből kölcsönöztem ki… hogy utána meg is vegyem őket a polcomra, mert feledhetetlen történeteteknek tartom.

Fülszöveg:

Ilont és két testvérét egészen a magyar fővárosig menekíti Székelyföldről az édesapjuk. Talán az emlékek elől, hogy feledni tudják a borzalom éjszakáját, hogy végre elhallgattassák az ablakba újra és újra leszálló, halálhírt hozó kuvik hangját. Az ország gyásznapját követő hajnalon, a félrevert harangok zúgása közepette hagyják el az ezeréves „szülőhazát”. De nemcsak ellehetetlenített életük roncsait viszik magukkal a szekéren, hanem egy súlyos családi titkot is a szívükben.

Ilon mélyre, nagyon mélyre temeti a titkot és a múltat, évtizedekig nem beszél róla. Sem a lányának, sem az unokájának, Amandának. Akit egyébként nem is érdekel a család története, nem akar tudni a múltról, lázad a hagyományok ellen. Sikeres, jól kereső közgazdászként csak a jelenben, s csak a pillanatnak él. Aztán a városszéli villa mellett lakópark nő ki a földből, új emberek érkeznek, új ismeretségek kötődnek, új barátságok szövődnek, kizökkentve Amandát megszokott, uniformizált életéből. Egy napon rádöbben, milyen keveset tud Ilon mamáról, a családjáról és önmagáról is. Most már kész meghallgatni nagyanyja történetét. És akkor Ilon mama mesélni kezd. Feltámad a múlt, megelevenednek az emlékek, amelyeknek a nyomába eredve Amanda nemcsak a család békéjéhez nélkülözhetetlen igazságot, hanem a szerelmet és saját jövőjét is megtalálja.

Sorsfordító történelmi események, legendák, hagyományok, egy család több generációjának évszázadon átívelő megindító és elgondolkodtató históriája.

***

A Fényfestő után egy újabb nosztalgiázó, múltban kutakodó történetet olvashattam, ami most Erdélybe vezeti az olvasókat. Maga a korszak, a Trianon eseményeiről számol be, és egy család titkairól, amit igyekeztek minél tovább az utódok elől elhallgatni. Mégis, a főszereplőnk, Amanda érzi azt a lelki nyomást, ami sugallja számára, milyen hozományt örökölt felmenőitől.

Típusát tekintve a fiktív történelmi regényekbe sorolhatjuk, egy cseppnyi romantika is került bele, illetve kis személyiséget talán a szerző életéből is láthatunk pár jelenetben. A történet hátterének drámaiságát enyhíti a szereplőnk könnyed hozzáállása, hogy izgatottan várja, mi fog a váratlan utazásából kisülni és mit fog magával hazavinni.

A történet két szálon fut, egy múltbéli, Ilon meséje által ismerhetjük meg a múltat, míg Amanda a jelenre koncentrálva viszi előre a cselekményt.

Kétség kívül minden megvolt benne, a történelmi események, visszaemlékezések, kedvelhető szereplők, mintha mi magunk is leülnénk Amandával és hallgatnánk az öreg, Erdélyben maradt emberek meséjét, és mi, olvasók is kaphatunk valamit a regény olvasásával, nem csak a szereplőnk találja meg a saját útját. Vagy talán hatással is lehet ránk, hogy még többet megtudhassunk a múltunkról, a családunkról, arról, honnan származunk, és tisztább képet kaphatunk arról, miért tartunk ott az életben, ahol.

Szerethető, könnyen olvasható, rövid, mégis tartalmas regényről beszélhetünk, amire gondolkodás nélkül adtam öt csillagot.