2020. december 22.

Caleb Carr: A Halál angyala (Dr. Laszló Kreizler 1.)

Nem akármilyen ajánlást kaptam a regénnyel kapcsolatban, mivel a sorozat pár éve felkeltette az érdeklődésem. Nyáron már a második részt is kiadta az Agave Könyvek kiadó, és maga a történet érdekelt, nem volt kérdéses, hogy beszerzem mindkét részét.

Fülszöveg:

1896, New York. A város egyik legnevesebb lélekbúvára a magyar származású Laszlo Kreizler. Amikor a rendőrséget vezető Theodore Roosevelt tudomást szerez egy borzalmas gyilkosságsorozatról – amelynek áldozatai fiatal gyerekek, főleg prostituáltak –, a város hatalmas urainak akarata ellenére Kreizler segítségével megindítja a nyomozást. De nem hivatalosan, hiszen azt sokan nem néznék jó szemmel, főleg Kreizler botrányosan modern felfogása miatt, mely szerint az ember személyiségét és tetteit csak összefüggéseiben lehet megismerni. A doktorhoz csatlakozik John Schuyler Moore, a New York Times újságírója, Sara Howard, a metropolisz rendőrségének első női alkalmazottja, valamint két detektív is, az Isaacson testvérpár. A csapat nyomozni kezd, a gyilkos azonban egyre-másra szedi áldozatait, akiket brutálisan gyilkol és csonkít meg. Csak Laszlo Kreizler képes megállítani őt, de a doktor ellenségei és a gyilkos semmit és senkit sem kímélnek.

Caleb Carr kritikailag rendkívül méltatott regénye húsz évvel a megjelenése után sem veszített semmit az erényeiből, még ma is lebilincselő, izgalmas és okos thriller. 2018-ban televíziós sorozat készült belőle Daniel Brühl, Dakota Fanning és Luke Evans főszereplésével.

***

Érdekes kalandok során lett kedvencem ez a regény, lassan haladtam vele, mondhatni fél év alatt fejeztem be, de ez is csak azt jelenti, hogy bármikor nyugodt szívvel tettem félre, mivel újra kézbe véve mindig gyorsan vissza tudtam térni a történethez, a helyszínhez és épp hol tartottak a szereplők a nyomozásban. Azért tegyük hozzá, sajnálom, hogy nem egyben faltam be a történetet.

A témája kétség kívül egy századfordulós, amerikai krimi, de a történések mélysége már-már thriller műfajba sorolnák a történetet. Központjában egy gyilkos áll, aki sorozatosan öli meg az általa kiválasztott célcsoportból származó embereket, ami pszichológiai esetnek is beleillik.

A főszereplőink ötvözik a klasszikus rendőri nyomozást a pszichikai okok tanulmányozásával, így egy elég összetett regényről beszélhetünk. Maga a csapat is különleges, ahol egy orvos, egy újságíró és a rendőrségen dolgozó titkárnő mellé két modern gondolkodású kriminológus és nyomozó ikerpáros társul. Az öt személy kalandos kutakodása és együtt működése során mindenkinek az erősségét és gyengeségét megismerhetjük, és ez által tudunk mindenkivel azonosulni. Kétség kívül meg lehet kedvelni őket, és nehéz elengedni, reménykedve, hogy még többet megtudhatunk róluk.

A történet leköveti a klasszikus krimit, a nyomok keresése, bizonyítékok fellelése után a gyilkosra lecsapás mind külön izgalmas jelentet tartogat az olvasónak. Sőt, a gyilkos mellett a társaságnak más ellenségei is akadályozzák a nyomozásuk, oly annyira, hogy képesek érzelmileg beléjük döfni, ezzel majdhogynem megakadályozzák az akciót. Remek munkának vélem a történet felépítését, hogy mindig marad egy szereplő, aki a sarkára áll, ezzel előre lendíti a cselekményt.

Történelmileg sem utolsó, pontos, nyelvezet és környezet is hihető, akár megtörtént esetnek is elképzelhető, és a krimi zsánerű regények esetében magas helyen képviseltetheti magát. Nem mellesleg magyar vonatkozást kapott, ami számunkra még inkább szívet melengető, mivel nem sok, hasonló tematikájú regényt adtak ki a hazai szerzőink.

(Rajongói megjegyzés: az Ambrózy rajongók találhatnak hasonlóságokat a kedvelt báró és a pszichiáter Kreizler között, nekik nyugodt szívvel ajánlom, mivel magam is hasonlóan leltem erre a regényre.)