Egy közelemben élő szerző írásaival kezdtem megismerkedni, miközben egyre több történet tárul a szemem elé a békeidők ingoványaiból.
Fülszöveg:
Pezsgő lokálélet és szenvedélyes szerelem a századforduló romantikus Budapestjén.
1901 tavaszán a Nyugati pályaudvar füstös peronjára érkezik egy ártatlan, vidéki lány, Eliza, akit magával ragad a nagyvárosi élet forgataga. Egy véletlen találkozás gróf Madarassy Andrással örökre megváltoztatja a hajadon addigi életét, míg végül az elveszett, tiszta lelkű szakácslány a Kék Macska nevű kétes hírű lokál konyháján talál menedéket.
A buja mulató kalandor életű tulajdonosa, Somossy Károly mindent az irányítása alatt tart, a konyhától a kéjbarlangon át a lokál exkluzív fogadóteréig. Alkalmazottai marionettbábuként ugrálnak előtte, kivéve Carola Cecíliát, a Kék Macska díváját, akinek szenvedélyes természetével még az Európa-szerte elismert üzletember sem bír. Eliza élete összeforr a Kék Macska lokál buja mindennapjaival. Vajon sikerül megőriznie tisztaságát ebben a fényűző, mégis romlott világban?
A romantikus kalandregény szövevényes szálai a Monarchia elfeledett botrányait és botrányhőseit vonultatja fel, igazi hamisítatlan Hamupipőke-sztoriba ágyazva.
Borbás Edina, MTA SZAB-médiadíjas és Los Angeles Cinefest-díjas forgatókönyv-írónő története, melyet valós események ihlettek, ezúttal a boldog békeidőkbe repíti vissza az olvasót.
***
Hiteles háttérrel rendelkező fikció, kisebb történetszálakkal, több nézőpontból és női sorsok megírásából. Egy elfeledett világ tárul a szemünk elé, ami a békeidőben virágzott.
Kicsit titkolt és mégis nyíltan felvállalt rétegről esik szó a kötetben, ami megfűszerezi az ismereteinket. Nincsen tabuként kezelve, és Somossy törekvéseibe is kapunk betekintést.
Minden társadalmi réteg előkerül, kapott szerepet a történetben, és ezzel sokszínűséget adott a regénynek. Különböző háttérből kerültek a Kék Macskába az emberek, akik mondhatni a mindennapi megélhetésükért küzdöttek.
Kicsit Hamupipőke történetnek vélhetik az olvasók, de a tragédiák vagy a drámai fordulatok nem maradtak ki a kötetből.
Eliza háttere a történet végéig ismeretlen, először egy naiv leánykának tűnik, de ahogy kezd helyt állni, egyre több jó tulajdonságát ismerhetjük meg. Szerény, szorgos és megfontolja, kinek nyújt segítséget.
Madarassy András gróf finom érzelmei és segítőkészsége mind olyan pozitív jellem, ami szimpatizálhat az olvasókkal.
A páros szerelmi szála rövid, lezárja a történetet, de nem ez áll a történet fő központjában. Emiatt hirtelen lángol fel, gyorsan letudják a lánykérést, nincs udvarlási szakasz. A páros egymás iránti vonzalma nincs titkolva egymás előtt, csak a társadalmi rend hátráltatja őket, hogy elérjék egymást. Az előre látható boldog lezárás nem marad el, és amint kiderül Eliza származása, már nincs olyan indok, ami miatt nem tervezhetik közösen a jövőjüket Madarassyval.
A kötet képes volt az érdeklődésem mindvégig fenntartani és még a fiktív részekről sem éreztem azt, hogy nem történhetett volna a megírtak szerint, ezért nagy lelkesedéssel fogom kézbe venni a szerző másik kötetét, a Szerájt.