2020. július 26.

Borbás Edina: A szeráj

Senki meg ne kérdezze, miért is a Kék macska című kötettel kezdtem az olvasást, mivel ez a kötet több, elmaradt kérdésemre is választ adott.

Fülszöveg:

Budapesti éjszakák titkai 1896-ban

A regényt valós események ihlették.

1896 tavaszán a Szofia nevű gőzös legénysége egy titokzatos lányt ment ki az örvénylő Dunából. A menyasszonyi ruhában fuldokló szépség minden emlékét elveszítette, így, jobb híján, az őt megmentő hajóról kapja a nevét.

Szofia szépsége áldás és átok is egyben. A gyönyörű lány előtt megnyílnak az akkor épült, Budai Konstantinápoly nevű szórakoztató negyed titkos szalonjának kapui, de ez akár a végzetét is jelentheti. Jótevője, ifjabb Pálffy Mór gróf saját jövőjét is kockára teszi, hogy a lány tisztaságát megőrizhesse. Vajon Szofia rátalál múltjára és régi önmagára, vagy örök homály fedi a Szeráj előtti életét?

A mulatónegyed üzemeltetője, Somossy Károly mindent és mindenkit felhasznál céljai elérése érdekében. Nem csak Szofiát mozgatja marionett bábúként, hanem Carola Cecíliát, Budapest díváját is képes lenne feláldozni, hogy vállalkozása ne valljon kudarcot. Európa legnagyobb szórakoztató negyedének a sorsa azonban, minden erőfeszítése ellenére, nem az ő kezében nyugszik.

A romantikus kalandregény szövevényes szálai egy elfeledett budapesti városrész rég megsemmisült falai közé repítik vissza az olvasót, ahol perzselő szenvedély, gonosz intrikák és izgalmas kalandok várják azokat, akik alámerülnek a történetbe.

***

A történet varázslatossága és titokzatossága még a kötet olvasása után sem lepleződik le. Amit hátlapi szövegben hangulatát teljesen átitatta a regényt.

Eleve érdekes megközelítést kapott a békebeli idők egyik meghatározó időszaka, ahol a világkiállítás eseményei, és az ezredforduló izgalmai okából kifolyólag előtérbe került Budapest. Egy olyan világba csöppenünk, amit nem sokan közelítettek meg, vagy eszükbe sem jutott volna holmi ártatlan történelemben bogarászó olvasót belerántani, viszont ezt a szerzőnek jól sikerült összehoznia.

Lehet, hogy tévedés övezheti a kötetet, de nem feltétlen történelmi romantikus kötetnek mondanám, már csak azért sem, mert a moly.hu adatlapon nem kapta meg ezt a címkét. Inkább egy hiteles forrásokra épült kicsit fiktív történet, egykor élt szereplőkkel.

Központjában áll maga a szerelem, és több páros boldogságának keresésébe kaphatunk betekintést. A Kék macskában is sok szereplőnk köszön vissza, viszont újabb, más háttérrel rendelkező nemesek kaptak helyet ebben a kötetben.

A regény felépítése hasonló a két kötetben, váltakozó szemszögek, itt négy női sorsról olvashatunk. Szofia, aki semmire nem emlékezik, Vera és Rozi, akik varrásból keresik a kenyerük, miközben az idősebb testvér színészi babérokra vágyakozik, és Carola Cecília sem maradt ki, aki ebben a kötetben sem nagyon leplezi le minden titkát, viszont amit eddig nem tudtam a Kék macskából meg, arra ebben a kötetben kaptam válaszokat.

A szereplők színes kompániája a történetben néhol összefut, és Somossy Károly bebizonyította előttem, hogy bizony nem csak cirkuszt és orfeumot tudott egyfajta bábként irányítani, hanem minket, olvasókat is ebben a szövevényes regényben.