2021. december 22.

Böszörményi Gyula: Lúzer Rádió, Budapest! VI. (Lúzer Rádió VI.)

A szívzűr-hadművelet

Fülszöveg:

Pudingok kíméljenek!

Halihókamóka, haversrácok, itt megint a LÚZER RÁDIÓ dübörög! Mark, a nagyvárosi száguldó kölyökriporter és agyroggyant családja, barátai, valamint sötétben surranó ellenfelei egy utolsó, orbitálisan gigabrutál nagy kalandra hívnak titeket!

A LÚZER RÁDIÓ szédült csapatának nevetésre ingerlő történetéből megtudhatod, hogy

* kicsit sem MENŐ, ha az egyik családtagod totálisan megzakkan, viszont nagyon MENŐ, ha ettől senki nem ezoparázik be

* és MENŐ az is, ha úgy szeretitek egymást, hogy a másikért még a rendőrőrsöt is megrohamozzátok, ám közel sem MENŐ, mikor Bedőke Kálmánné, született Vakarcs Jolán beköltözik a szobádba

* de aki igazán MENŐ, az megküzd a szívzűrös szerelemmel is, bár közben aligha MENŐ családilag hasmarsot kapni

* viszont nagyon is MENŐ közös karácsonyfát állítani, még ha ehhez Olgi banyesszel is kell szövetségre lépni, hisz

* csak az MENŐ, aki képes megnevettetni bárkit, és erre – ez TUTI! – a lúzercsapat bármikor képes!

Ismerd meg szédült kalandjaikat!

A vidékről Budapestre költözött Kukec család, valamint a LÚZER RÁDIÓ csapatának története, mely a könyvsorozat indulása óta hangjátékként és zenés színdarabként is óriási sikert aratott, ezzel a kötettel zárul! Szomorkodásra azonban nincsen ok, és főleg idő, mivel kedvenc csapatunk, Mark, Monyó, Pet, Slambuc, Uncsitesó, Kukesz tata és a többi csodás lúzer most is épp oly őrült kalandokra hívja olvasóit, mint korábban!

***

A molyos értékelésem után már tényleg nem tudom, mit írhatnék erről a sorozat lezárásról, a lényeget kifejtettem karcban:

https://moly.hu/ertekelesek/5021143

"Nekem lesz szívzűröm ettől a szép lezárástól…
Ismételten egy hamisíthatatlan Lúzer kötetet olvashattam, aminek esetében is érvényes volt, hogy minden fejezetre jutott valami vicces jelenet vagy párbeszéd, ami megnevettetett.

Nem kis meglepetéseket és fordulatokat tartalmazott a kötet, és a méltán emlegetett lezárás szép lassan kezdetét vette a kötet vége felé, így lassan, fokozatosan lett adagolva az olvasónak a tény feldolgozása. (Talán ez fontos lehet, mivel a szerző másik nagy kultusza, Ambrózyék esetében ez nem jöhet létre, már csak azért sem, mert sokan már a negyedik résznél lezártnak tekintettük az alap történetet.)

Plusz pont volt ez a karácsonyi időpontra való megjelenése, mivel pont az előkészületi időszakot tartalmazta a történet, egészen a karácsonnyal lezárva. (Írtam már, hogy a Böszörményi regények mindig akkor találnak meg, mikor szükségem van rá?)

Az új szereplők képesek voltak megkedveltetni magukat az olvasóval, a régiek hozták a megszokott formájukat, kifejezett kedvencem a negyedik rész óta Olga bany… néni, aki mindig helyre rántja a szélcsap társaságot, annyira, hogy ez másokra is hatással lesz.

Plusz érdekessége a kötetnek, hogy mondhatni három, megoldásra váró „hadműveletet” is kapunk, így senkinek nem lehet hiányérzete függetlenül attól, mit képzelt el lezárásképp.

Elfogult lennék az öt csillaggal? Kétlem, ha a teljes sorozatra tekintek vissza.
(Szélesi és a Kincsem majdnem kimaradt… még nem tudom, mi várható ennek fejleményében, de türelmesen várunk.)"

Kapásból három, kisebb történetet kaptunk egy kötetben, így megtudhatjuk, mekkora felfordulást tervez a Kukec családnál Mamaguru, Slambuc miért lóg az iskolából, hova tűnnek ez a Delfinbukfenc és a társüzletek készletei, illetve hogyan fogja Olga banya a karácsonyt megmenteni a háztömb lakóinak. 

Mark néha nem bírja a strapát egyedül, így hol Uncsitesó, hol Slambuc besegít neki a rádiózásban, így minden eseményről részletes képet kaphatunk.

Összességében hasonlóan szórakoztató volt, mint a többi része, minden fejezetre jutott valami vicces párbeszéd vagy jelenet, ami által letehetetlenné vált a regény, és hiába ez a legvaskosabb résznek számít, gördülékeny, és cselekményekben dús történetet kaptunk zárásnak. Szőnyi Gergely pedig ismételten kitett az illusztrációkkal, feldobva a kötetnek a hangulatát.