2021. december 11.

Robert Maurer: Kaizen

Változz félelem nélkül!

Fülszöveg:

Szeretnénk végre tartósan megszabadulni néhány kilótól? Leszokni a dohányzásról? Rendszeres testmozgást iktatni az életünkbe, és amellett ki is tartani? Javítani munkahelyi pozíciónkat, vagy sikeresebbé válni az üzleti életben? Meghittebbé és tartalmasabbá tenni az emberi kapcsolatainkat? Jobban kezelni a minket érő stresszt? Megvalósítani egy régi álmot?

Lehet, hogy több kérdésre is igennel válaszoltunk, hiszen kinek az életében ne lennének olyan területek, ahol szeretne változni vagy fejlődni? Ez azonban sokszor legalább olyan nehéznek és ijesztőnek tűnik, mint amennyire kívánatosnak, és gyakran kudarcot is vallunk a próbálkozásainkban.

A kaizen egy rendkívül gyengéd, de annál hatásosabb és elegánsabb módja a változásnak. A japán üzleti életben hosszú idő óta ismert, de ma már rengetegen alkalmazzák világszerte a magánéletükben is, hiszen még a legelfoglaltabb ember napirendjébe is beilleszthető. Filozófiájának lényege, hogy kis lépéseken keresztül érünk el valamilyen nagyobb célt. Ahelyett, hogy – mint a múltban talán már többször is megtörtént velünk – hatalmas lendülettel belevágnánk valamibe, majd hamarosan belefáradnánk, vagy az első néhány kudarc után feladnánk, ezúttal lopakodó stratégiát követünk. Kicselezzük, elaltatjuk agyunk változástól való félelmét, ami sokszor a legalapvetőbb akadályt jelenti az eredményekhez vezető úton. Éppen ezért ez a módszer akkor is működik, amikor már minden más csődöt mondott.

A kaizen azonban nemcsak abban segíthet, hogy elérjük egy-egy konkrét célunkat, de rejt magában egy ennél még komolyabb lehetőséget is: úgy helytállni az életben, hogy mindig a folyamatos javulás és fejlődés lehetőségeit keressük.

***

Kifejezetten önfejlesztő kötetnek szánták, viszont nem csak tippeket ad az olvasónak, hanem egy életstílust mutat be, amit bárki könnyű szerrel alkalmazhat, és az életébe bevezethet.

A kötet fokozatosan vezet be bennünket a folyamatokba és elmagyarázza a kaizen működését, miértjeit és csak utána ad javaslatokat, hogyan kezdjen hozzá az ember megvalósítani a terveit. Nem kell kifejezetten olyan dolgokra gondolni, mint amiket a fülszövegben megírnak, mivel az élet bármilyen nagy vagy éppen apró céljaihoz is ad egyfajta löketet, hogy elinduljunk az úton.

Írtam is a kötet felétől régebben egy kaizen-naplót (https://schildkrotemegmondja.blogspot.com/2021/09/schildkrote-kaizen-naplo-1.html), mi mindent sikerült elérnem csak a vonzás törvénye és az apró célok meghatározásával, és még ha néha el is feledkeztem róla, a gyakorlat óta sokkal pozitívabban állok a hirtelen érkező problémák felé.

Első alkalommal csak azt kell végig gondolni, mit szeretnénk elérni, utána feltenni a kérdést, hogyan tudnánk megvalósítani, hogyan érjük el. Innentől pedig a kaizen apró lépéseivel haladva juthatunk el a megoldás felé. Néha apróságok lendíti előre az embert és nem szabad a sikerekről megfeledkezni, és ezt kicsit jutalmazni. Ezután pedig, ahogyan a befejező fejezet írja, érdemes az életvitelünkbe építeni a gyakorlott dolgokat és hasznunkra fordítani.

Kicsi, lényegre törő kötet és segíthet azoknak, akiknek elég egy kis löket ahhoz, hogy a céljaikhoz közelebb kerüljenek.