2019. november 8.

Nyáry Krisztián: Így ​szerettek ők 2 (Így szerettek ők 2.)

Néha a fülszöveg elég tartalmasra sikerül, így nehéz is magáról a tartalomról írni. Így rövidebb kis élménybeszámolóval jönnék. Aki olvasta az előző kötetet, és tetszett neki, felkeltette az érdeklődését, annak ez is hasonlóan pozitív élményekkel gazdagítja meglévő tudását.

Fülszöveg:

Nyáry ​Krisztián néhány évig költészettörténetet tanított a pécsi egyetemen, majd a 90-es évek közepén otthagyta a katedrát, azóta kommunikációs tanácsadóként dolgozik. Vezetett pr-ügynökséget és közvélemény-kutató intézetet, volt állami szervezet kommunikációs igazgatója, de a hobbija az irodalomtörténet maradt. 2012 elején barátainak kezdte publikálni a Facebookon magyar írók és művészek szerelemi életéről szóló képes etűdjeit, amivel néhány hónap alatt nagy népszerűségre tett szert. A barátoknak szánt bejegyzésekből Így szerettek ők címmel könyv lett, a kötetből pedig az elmúlt év egyik legnagyobb könyvsikere, amely elnyerte a XX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál Budai-díját és a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Fitz József-könyvdíját is. A második könyvben újabb 40 magyar író és költő izgalmas, de kevesek által ismert párkapcsolati története szerepel. A szerző célja ezúttal is az, hogy az elmesélt szerelmei történetekkel kedvet csináljon a művek olvasásához.

Karinthy Frigyes fegyverrel a kezében szöktette meg férjétől első feleségét, Judik Etelt, miután párbajozott is miatta.

Jókai Mórt elmebetegnek akarták nyilvánítani rokonai, hogy ne vehesse el a nála 54 évvel fiatalabb Grósz Bellát.

Szabó Lőrinc azt tervezte, hogy hármasban fognak élni feleségével, és annak legjobb barátnőjével, Korzáti Erzsébettel, aki hosszú évekig a költő szeretője volt.

Füst Milán hatvan éven át tartott fenn szerelmi kapcsolatot Jaulusz Erzsébettel, de csak néhány napig éltek együtt.

Molnár Ferenc ollóval kivágta nadrágja térdeit, hogy bebizonyítsa: felesége, Vészi Margit nem gondoskodik róla.

Örkény István le akarta lőni első feleségét és annak szeretőjét, akik a brit hírszerzés ügynökei voltak, de pisztoly helyett mackósajtot vitt magával.

Rejtő Jenő két alkalommal is a gépírónőjét vette feleségül, akiknek estélyi ruhában kellett gépelniük.

Bródy Sándor szíven lőtte magát miután szeretője, Erdős Renée elhagyta.

Jászai Mari elhagyta a halálos beteg Reviczky Gyulát egy 18 éves fiatalember kedvéért, akit ő nevezett el Szomory Dezsőnek.

Móricz Zsigmond egy garniszállóra vitte az utcán megismert fiatal Litkei Erzsébetet, az Árvácska modelljét, aki ezután élete utolsó élettársa lett.

Néhány igaz mese magyar írókról és költőkről, amelyeket kevesen ismernek. Az Így szerettek ők második kötetében a szerző Csokonaitól Vas Istvánig, Dérynétől Déry Tiborig mesél el 40 történetet múzsákról, megcsalt szeretőkről, örök hűségről és a szerelem sokféle arcáról.
*****

Ahogyan az első kötet esetén, úgy ezen, a második részen is képes voltam meglepődni és meghökkenni. Sok elméletet és teóriát sikerült ledönteni ebben a könyvben, felfedve az írók, költők szerelmi életének kuszaságát.

Leveleik, verseik, vagy épp prózáik bizonyítják mögöttes mondanivalójukkal, hogy mit éltek át az említett személyek.

Nem csak a férfiak szemszögét, hanem a nőkét is láthatjuk részletesebben, miközben az írásaik legtöbb esetben az igaz és hosszú távú szerelemről szóltak. Persze, ez félig meg is felelt a valóságnak, nem csak hittek benne, meg is élték, de néha nem pont akkor, mikor sejtené az ember.

Mesélnek a kudarcaikról, csalódásaikról, hajlamaikról a válás időszakában, vagy épp a gyász adja a mozgatórugót egy új kapcsolat megszületéséhez.

Központi témájában, a szerelem nehezen megfogható dolog, az irodalmárok viszont fő múzsának tartják a romantika zsánert, ami elég kiszámíthatatlan fordulatokkal tarkíthatja az ember életét.
Ezeket a helyzeteket nem csak lefirkantották annak idején az íróink, költőink, hanem meg is élték és mindezt fejti ki ez a könyv, mennyire nem volt egyszerű életük.