Egy történet, ami valószínűleg megtörtént eset alapján íródott, de mégis gondolkodtatóvá teszi a jövő olvasóit, hogy mennyi igazságot rejt a zempléni tájon játszódó házassági per.
Fülszöveg:
A regény témáját egy reformkori szájhagyomány adta; a dúsgazdag Buttler János és a katolikus paptól megejtett Dőry Mária kényszerházasságának különös története az aulikus és klerikálius erők ellen küzdő hajdani szabadelvű nemesség között terjedt szájról szájra, egy hosszan húzódó, 19. század elején zajló botrányos válóper kiszivárgott adatai alapján. A klérus rögtön a regény megjelenésekor igyekezett néhány ténybeli eltérés alapján hitelt vesztetté tenni a regény vádló művészi igazságát.
Mikszáth két erő küzdelmét ábrázolta regényében: a nagyurak és nagypapok világa áll az egyik oldalon, s a szálak elvezetnek elzárt papi szemináriumokba, a császári udvarba, a pápai kúriára is. A másik oldalon Buttler János mellett felsorakoznak a Bernáthok, Fáyhoz hasonló kuruckodó magyar kisurak, a korai polgárságnak olyan különcködő típusai, mint az öreg Horváth; néma társként pedig szeretetével és rokonszenvével ott áll – Tóth uram, a röszkei kocsmáros és Vidonka, a népi ezermester személyében – maga a nép is. Ők már a jövő ígéretét, 1848 egykor majd fellobbanó tüzét hordják magukban.
***
Fordulatos történet, kimért humorral tarkítva. Szórakoztató, kikapcsolódó történet, ami tartogat meghökkentő eseményeket. Röviden ennyivel fel lehet vezetni a klasszikus irodalom egyik közkedvelt kötetét, ami megfelelő fejezethosszaival köti le az olvasókat évtizedek óta.
A társadalmi sokszínűség megfigyelhető a történetben a főnemesektől kezdve az utolsó jobbágyig, több szereplő életébe is betekintést ad nekünk Mikszáth, hogy minél összetettebb képet kaphassunk egy olyan történetről, amit mondhatni maga az élet írt.
A nemesség kényszerházassága nem új keletű dolog, a 21. századi olvasók kíváncsiságát is felkeltő téma.
Főszereplőnk, Buttler János nem nyugszik bele mások által meghozott döntésbe, mikor már jegyesként elszakítják szerelmétől, így a tetteseket egyből perbe fogja, amiből szintén egy érdekes vallatás kerekedik ki. Végül Buttler döntései és fondorlatossága bizonyítja a rátermettségét.
Központi témáját illetve a vallási prédikáció és a jog elveit veszi elő az író. Az embereket meghatározó szabályokat veti össze és mérlegeli, melyik a meghatározóbb: a Biblia vagy a jogszabályok?
Mikszáth az igazságot néha humor mögé rejti, kicsit szarkasztikus jelleget ad a történetnek, ami által könnyedebbé válik még a komorabb fordulat is.
A klasszikus irodalomból kiváltképp tetszett mind a történet, az írási stílus is, illetve a főszereplőnk is szimpátiát nyert viselkedésével és ötletes tetteivel.