2020. január 4.

Budai Lotti: Rizsporos ​hétköznapok

Amint megláttam, tudtam, hogy ezt mindenképp szeretném beszerezni. Az illusztris, könnyed album bemutatja a régi idők divatját és szokásait, amiket talán már elfeledtünk a modernizált jelenben.

Fülszöveg:

Női divat- és hálószobatitkok a 18-19. századból
Gondolta volna, hogy a 18. században a hölgyek legyezőjükkel küldtek titkos üzenetet hódolóiknak? Vagy hogy az első melltartók az 1800-as évek elején végső soron a francia forradalomnak köszönhetően jelentek meg? Hogy kétszáz évvel ezelőtt a fogkefék vaddisznósörtéből készültek, és hogy a bugyi mint ruhadarab majd ezer évig nem is létezett? A Rizsporos hétköznapok gyönyörű képekkel illusztrált lapjain ilyen és ehhez hasonló érdekességekkel találkozhat az olvasó, hisz ez a könyv – vagy inkább album – a divat- és testkultúra történeti gyűjteménye. De annál mégiscsak több: egy könyv, amely egyszerre szórakoztat és hozza közelebb, teszi átélhetőbbé az olvasó számára a történelmet. Azt a történelmet, amely kimaradt a tankönyvekből, a mindennapok történelmét. Koncentrálva ebben a kötetben elsősorban a 18-19. századi hölgyek budoár- és divattitkaira, hétköznapjaira, azokat a divat és a művészet szépségén, illetve a régi szokások báján keresztül bemutatva… És persze egy kis rizsporral meghintve.
Budai Lotti öt éve elindított Rizsporos hétköznapok című blogját tízezrek olvassák, és a blog Facebook-oldalát több mint 12 000-en követik nap mint nap. Az ott megjelenő tartalmak kiegészítése és újragondolása ez a gazdagon illusztrált, szemet gyönyörködtető kiadvány. A szerző korábban megjelent romantikus történelmi kalandregényei a garancia, hogy ezt a témát is szórakoztató formában tárja az olvasók elé.
***

Egyszerűen és szép képekkel illusztrálva vezeti be Budai Lotti az olvasókat egy olyan letűnt világba, ami sok kérdést fel szokott vetni a huszonegyedik században élő nők körében.

A kötet végén kitér rá szerzőnk, hogy főként a pozitív, érdekes szempontot vette figyelembe a kötet megírásakor, mivel pont egy olyan időszakot vázol fel, aminek divatjai, hóbortjai különlegesek voltak, vagy éppen a mai korszakunk alapjait képezték. (Ezen felül arra is fény derül, hogy készül folytatás a kötethez.)

Ha csak azt vesszük alapul, hogy mi volt egy akkori nő szoknyái közé rejtve, később a retikülben, akkor felismerhetjük azokat a tárgyakat, amiket egy ma élő nő is hord magával a mindennapokban. 

Érdekes ruhadarabok, férfi divattervezők furcsa ötleteivel megáldott korszak, a viselhetetlen ruhákon keresztül a női ötletek praktikusságával tarkított megvalósításokig terjed a kötet, nem hagyva ki a titkos legyezőjelek kicsit sem titkos üzeneteit a fészekrakásos parókák divatja mellett.

Aki érdeklődik a divat és a 18-19. század iránt, azoknak bevezető írásként ajánlható, mivel nem száraz forrásanyagokat tartalmaz, teljesen egyszerű és érthető formátumban kapjuk meg a kötetet. Kicsit kitér a háttérre is, mint a francia forradalom következményeire, az angoloktól átvett dolgokra, vagy az ipari forradalom hozományaira.

Kifejezetten a ruházkodásra, a toalett eszközeire összpontosít, ezért az alig kétszáz oldalas kötet nem tűnik rövidnek, mivel részletes képet kapunk a bemutatott korszakok öltözködési szokásairól.